Niestety nie. Dzienny Dom Pomocy Społecznej dla Osób Starszych w Koninie jest w myśl Ustawy o Pomocy Społecznej należy do zadań własnych gminy i tylko mieszkańcy gminy prowadzącej ośrodek mogą korzystać z jego wsparcia. Naszą placówkę prowadzi i finansuje Prezydent Miasta Konina i z tego tytułu tylko mieszkańcy gminy Konin mogą z niej korzystać
Osoby zainteresowane pobytem w naszej placówce zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie na ulicy Przyjaźni 5 , gdzie Państwo pobierzecie wniosek o udzielenie wsparcia w formie pobytu w Dziennym Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych w Koninie i dokument, który wypełnia lekarz. Wypełnione dokumenty należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Koninie. Następnie pracownik socjalny odwiedzi Państwa w domu i przeprowadzi wywiad środowiskowy - zbada Państwa sytuację życiową, ustali wysokość opłat za pobyt w DDPS Konin. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy wcześniej do naszej siedziby, żeby mogli zapoznać się osobiście z warunkami i klimatem placówki. Wszelkich informacji udziela pracownicy placówki. Niemniej gdybyście Państwo życzyli sobie odbyć dłuższe spotkanie z nami prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Kryterium dochodowe nie jest warunkiem korzystania z naszych usług. Dochód może mieć ewentualny wpływ na wysokość opłat za pobyt w DDPS. O szczegółach poinformują Państwa pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie
Opłaty za pobyt ustalane są indywidualnie na podstawie oceny Państwa sytuacji życiowej / finansowej przez pracownika socjalnego. Nie jesteśmy wstanie precyzyjnie podać kwot. Opłaty za wyżywienie uwarunkowane są aktualną stawką żywieniową obowiązującą w placówce. W 2018 roku stawka ta wynosi 5,30 zł za dwudaniowy obiad
Nie. Placówka ma za zadanie aktywizować seniorów tak aby jak najdłużej pozostali w swoim środowisku. Posiłek jest tylko dodatkiem do pobytu.
Nie. Przepisy określające warunki funkcjonowania domów dziennego pobytu nie nakładają obowiązku zatrudnienia pielęgniarki. Nasza placówka nie świadczy usług medycznych. Każdy z Uczestników usługi medyczne ma świadczone w ramach NFZ w swoim miejscu zamieszkania. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, omdlenia lub utraty przytomności niezwłocznie o tym fakcie informujemy najbliższą rodzinę / opiekuna . W przypadku braku reakcji ze strony opiekuna lub w sytuacji gdy stan zdrowia Seniora nie ulega poprawie (brak logicznego kontaktu, brak reakcji na udzielaną pomoc, lub inne objawy ) niezwłocznie wzywane jest pogotowie ratunkowe i ponawiane próby kontaktu z opiekunem wskazanym w karcie informacyjnej.
Każdy z Uczestników powinien sygnalizować potrzeby fizjologiczne i przy pomocy opiekuna móc je zaspokoić. W placówce są toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku. Nie ma łazienek umożliwiających przeprowadzenie czynności higienicznych miejsc intymnych. Z tego powodu nie jesteśmy wstanie zapewnić Uczestnikom z zaawansowaną niepełnosprawnością czy zaawansowanymi zmianami otępiennymi ( demencja starcza, alzheimer ) należytej opieki.
Nadrzędnym celem placówki jest aktywizacja, integracja społeczna osób w podeszłym wieku. W sytuacji gdy Senior nie jest wstanie świadomie i aktywnie uczestniczyć w proponowanych przez placówkę zajęciach, a zmiany dementywne uniemożliwiają logiczny kontakt i realną ocenę swojej sytuacji sugerujemy pomoc w formie indywidualnej opieki środowiskowej. Osoby z zaawansowaną demencją starczą lub chorobą Alzheimera czują się w nowym środowisku jakim jest placówka niepewnie. Zmiana schematu funkcjonowania negatywnie wpływa na ich zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Prosimy pamiętać o tym, żeby motywować swoich bliskich korzystaniu z usług placówek dziennego pobytu, zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów wskazujących na występowanie choroby neurodegeneracyjnej . Dzięki temu nasza praca przyniesie wymierne korzyści Seniorom i ich rodzinom.
Dzienny Dom Pomocy
Społecznej dla Osób Starszych
w Koninie
ul. Południowa 2
62-510 Konin
tel: 63 243 38 14 wew. 30